WiFi czy Ethernet?

WiFi czy Ethernet

Podłączając streamer firmy AURALiC do domowej sieci, warto zastanowić się, który z wariantów transmisji sygnału da nam najlepsze rezultaty. Mowa tutaj oczywiście o wyborze pomiędzy połączeniem WiFi (bezprzewodowym) a połączeniem Ethernet (poprzez kabel sieciowy). Oba sposoby oferują pewne zalety, jak i wady. Dlatego też postanowiliśmy w tym przewodniku pomóc naszym Klientom w dokonaniu najlepszego wyboru.

Połączenie Ethernet będzie działać z każdym produktem firmy AURALiC wspierającym funkcjonalność sieciową. I jego zadaniem jest połączenie urządzenia z domową siecią. A jednocześnie jeżeli chodzi o obsługę formatów audio – to tutaj praktycznie nie ma ograniczeń w przypadku połączenia przez kabel. Dlatego możemy śmiało oczekiwać wsparcia dla formatów PCM aż do 32bit/384kHZ oraz DSD aż do DSD512.

Jednocześnie największą zaletą połączenia Ethernet jest jego niezawodność. Połączenia kablowe oferują bezpieczne i stabilne połączenie pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w sieci. Dodatkowo w przypadku zastosowania tego wariantu możemy liczyć na mniejsze problemy z konfiguracją zapór sieciowych (firewalli) oraz dodatkowymi ustawieniami autoryzacji połączeń.

Połączenie przewodowe może mieć przy tym jedną niekorzyść. I jest nią potencjalne wprowadzanie zakłóceń, ponieważ kabel działa w pewnym sensie, jak antena. Dlatego też mieszkając w miejscu, gdzie jest duże zaludnienie oraz duża ilość nadajników fal radiowych – warto to wziąć pod uwagę.

Ponadto, połączenie za pomocą kabla w niektórych przypadkach po prostu nie jest możliwe, bądź też jest bardzo utrudnione. Wtedy należy rozważyć połączenie bezprzewodowe.

Połączenie WiFi może być świetnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy nie możemy poprowadzić kabla pomiędzy streamerem firmy AURALiC a routerem domowej sieci. Wszystkie obecne modele z serii ARIES i ALTAIR oferują pełne wsparcie dla transmisji WiFi. Z kolei przetworniki z serii VEGA nie oferują funkcjonalności WiFi – w nich mamy gniazdo Ethernet. Wszystkie urządzenia firmy AURALiC z transmisją WiFi wspierają formaty PCM do 32bit/384kHz oraz DSD do DSD512.

Główną zaletą odpowiednio skonfigurowanego połączenia WiFi jest brak zaindukowanego szumu z kabla, który może pojawić się w przypadku połączenia Ethernet. Potencjalną ułomnością sieci bezprzewodowej mogą być fizyczne bariery (jak np. ściany) pomiędzy urządzeniami oraz większa odległość do routera WiFi.

Jednakże ze względu na to, że technologia WiFi jest cały czas rozwijana i pojawiają się routery z nowoczesnymi technologiami (np. MI-MO) – dla urządzeń ALTAIR i ARIES polecamy tą metodę połączenia przy założeniu zastosowania dobrego oraz odpowiednio skonfigurowanego routera.