Jak mogę odtwarzać muzykę?

W jaki sposób mogę odtwarzać muzykę za pomocą streamera marki AURALiC?

AURALiC stworzył łatwy w użyciu i jednocześnie zaawansowany ekosystem stworzony z trzech kluczowych elementów tak, aby zapewnić możliwość wysokiej jakości streamingu w podłączonym do sieci systemie audio.

Te trzy kluczowe elementy ekosystemu AURALiC to: źródłaoprogramowanie sterujące oraz sam streamer.

Żródła

AURALiC udostępnia wiele sposobów, aby słuchać muzyki z różnych źródeł cyfrowych danych audio. Zarządzanie tymi źródłami tworzy pierwszy element ekosystemu strumieniowania opracowanego przez firmę AURALiC.

Każde źródło lokalne, takie jak podłączony poprzez port USB dysk twardy, plik magazynowany na macierzy NAS (Network Attached Storage) czy też plik na komputerze, musi być zarządzane przez serwer platformy AURALiC Lightning. Serwer tej, jak i cała platforma zostały opracowane i zoptymalizowane specjalnie w celu przesyłania komend oraz transmisji danych poprzez sieć tak, aby przesyłać strumienie danych z wymienionych wyżej miejsc (dysk twardy, NAS, czy komputer) do systemu audio. Oczywiście istnieją inne platformy, które mogą działać, jednakże chcielibyśmy zaznaczyć, iż Ligtning Server to nasza autorska technologia, która rozwijana jest regularnie od 2014 roku.

Inne źródła, którymi może zarządzać nasza platforma Lighning to chociażby serwisy strumieniujące takie, jak Tidal, HRA (High-Res-Audio) i QUBUS. Możemy mieć dostęp to tych serwisów poprzez oprogramowanie Lightning DS, czyli nasze kolejne autorskie rozwiązanie, o którym wspominamy w dalej, a które umożliwia pełną kontrolę nad naszą platformą Lighting. Aby uzyskać dostęp do danego serwisu strumieniującego – jak chociażby Tidal – wystarczy aktywować dany serwis po prostu wpisując dane logowania do tego serwisu, czyli nazwę użytkownika i hasło. Od tego momentu będziemy mieć dostęp do danego serwisu strumieniującego bezpośrednio z platformy Lightning, co sprawa, iż obsługa jest niezwykle intuicyjna i niezwykle płynna.

Jeżeli jesteśmy użytkownikiem płatnej wersji Spotify, czyli Spotify Premium, możemy bez problemów korzystać ze strumieniowana danych do naszego streamera marki AURALiC za pomocą rozwiązania Spotify Connect. Jednocześnie aby skorzystać z funkcjonalności Spotify Connect nie musimy nawet używać aplikacji sterującej Lightning DS. Wystarczy, że uruchomimy aplikację Spotify i wskażemy w niej nasz serwer marki AURALiC, jako punkt docelowy do którego ma być wysyłany strumień danych audio.

Jeżeli chcielibyśmy, aby źródłem była platforma Roon, oferująca chociażby funkcjonalność integracji wielu systemów audio, czy zarządzania metadanymi – to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Wszystkie nasze streamery z serii ARIES, urządzenia z serii ALTAIR oraz przetworniki z rodziny VEGA mogą pracować, jako roon endpoint. Wystarczy wskazać w ustawieniach aplikacji urządzenie docelowe marki AURALiC – każde z nich wspiera funkcjonalność Roon-Ready.

Urządzenia marki AURALiC wspierają także Apple AirPlay, rozwiązanie umożliwiające przesyłanie dowolnych mediów z urządzeń typu iPhone, iPad, czy komputer firmy Apple. Aby skorzystać z obsługi AirPlay w naszych urządzeniach wystarczy użyć menu AirPlay i wybrać podłączone do sieci urządzenie marki AURALiC.

Co więcej, niedawno (lipec 2020) uruchomiliśmy możliwość korzystania z przesyłania audio bezpośrednio z platformy Amazon Music do naszych urządzeń. Funkcjonalność tą możemy uruchomić w analogiczny sposób, jak w przypadku opisanego powyżej AirPlay.

Oprogramowanie sterujące

Jako otwarty ekosystem, AURALiC umożliwia korzystanie z wielu różnych metod i rodzajów oprogramowania do sterowania odtwarzaniem naszej muzyki oraz sterowania samym streamerem.

Oczywiście, w ramach stworzenia zintegrowanego i sprawnie działającego ekosystemu, AURALiC stworzył swoje własne oprogramowanie nazwane Lightning DS. Działa ono na każdym urządzeniu z systemem iOS, takim jak iPhone czy iPad. Lightning DS posiada wiele unikalnych cech takich, jak chociażby w pełni zintegrowane sterowanie takimi serwisami, jak Tidal, Qobuz czy HRA. Ponadto niedawno dodaliśmy możliwość przełączania wejść z naszej aplikacji.

Do sterowania naszymi urządzeniami możemy także użyć oprogramowania kompatybilnego ze standardem OpenHome takiego, jak Linn Kazoo, Lumin czy BubbleUPnP.

Dodatkowo umożliwiamy kontrolę nad ustawieniami sprzętowymi (takimi, jak np. wybór filtrów cyfrowych) z poziomu przeglądarki. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono niezależne od systemu operacyjnego, wystarczy nam każda nowa przeglądarka internetowa taka, jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Safari.

Streamer

Ostatnim, niejako końcowym elementem ekosystemu firmy AURALiC jest fizyczne urządzenie, z którego będziemy korzystać.

Działając, jako punkt docelowy dla wszystkich strumieni danych audio, niezależnie od tego, czy są to dane lokalne, czy też z serwisów zewnętrznych, streamer firmy AURAliC jest hubem i punktem centralnym odpowiedzialnym za odtwarzanie tego strumienia. Streamer przejmuje niejako miejsce komputera w systemie audio i jest zaprojektowany tak, aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku dzięki optymalizacji
oraz swojej mocy obliczeniowej.

Będąc urządzeniem sprzętowym, streamer będzie działał, jako fizyczne połączenie pomiędzy wszystkimi źródłami cyfrowymi (serwisy streamingowe, dane lokalne bądź pamięci masowe w sieci i te bezpośrednio połączone do portów USB znajdujących się na tylnej ściance streamera) i wysokiej klasy systemem audio.

Jednym z głównych celów, jakie przyświecają nam przy konstruowaniu naszych urządzeń jest znacząca poprawa wierności odtwarzania muzyki poprzez eliminację szumów, które bardzo często występują w komputerach i elektronice, która nie jest odpowiednio zaprojektowana do odtwarzania delikatnych sygnałów audio. Analizując urządzenia dostępne na rynku, w wielu przypadkach mamy do czynienia z różnorakimi szumami takimi, jak zakłócenia pochodzące od zegara, szumy zasilacza, czy też inne interferencje pochodzące chociażby z typowych komputerów.

Dlatego też zaprojektowaliśmy cały nasz ekosystem tak, aby po odpowiedniej wstępnej konfiguracji stanowił on przemyślaną całość umożliwiającą nam korzystanie z naszej ulubionej muzyki w dowolny preferowany przez nas sposób. A przy tym za każdym razem w najlepszej jakości.

Kiedy tylko uruchomimy nasz streamer za pomocą kreatora konfiguracji w oprogramowaniu Lighing DS na iPhonie lub iPadzie będziemy mogli cieszyć się muzyką dostępną z całej naszej kolekcji.