Który produkt wybrać?

Który produkt marki AURALiC kupić? – przewodnik

Często otrzymujemy pytanie odnośnie tego, jaki sprzęt marki AURALiC wybrać.  Jednocześnie doskonale rozumiemy też, że na pierwszy rzut oka niektóre urządzenia w naszej ofercie mogą wydać się do siebie podobne. Dlatego też z chęcią wyjaśnimy nie tylko podstawowe różnice pomiędzy nimi, ale i także zwrócimy uwagę na dość istotne w niektórych przypadkach szczegóły.

Przy czym już na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że wszystkie urządzenia
z serii ARIES, ALTAIR oraz VEGA bazują na naszej autorskiej platformie Lightning DS. Platforma ta integruje warstwę sprzętową z oprogramowaniem, jest rozwijanym przez nas od lat rozwiązaniem i to właśnie ona między innymi decyduje
o unikalności naszych produktów.

Zacznijmy od podzielenia naszych produktów na cztery kategorie:

  • Transporty cyfrowe, czyli inaczej streamery – urządzenia o nazwie „ARIES
  • Przetworniki cyfrowo-analogowe z funkcjonalnością streamingu „VEGA
  • Urządzenia typu „wszystko w jednym”, czyli przetworniki z rozbudowaną funkcjonalnością sieciową – „ALTAIR
  • Produkty stworzone, aby polepszyć jakość brzmienia urządzeń z powyższych trzech kategorii. Na tę chwilę oferujemy dwa takie urządzenia: zaawansowany procesor cyfrowy z upsampletem SIRIUS G2.1 oraz zegar wzorcowy („master clock”) LEO GX.1

Znając strukturę naszej oferty, warto rozważyć wybór naszych urządzeń
w kontekście posiadanego już toru audio.

Seria ARIES

W przypadku rodziny produktów ARIES będzie ona najlepszym rozwiązaniem, jeżeli posiadamy już wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy firmy AURALiC (bądź też innej), do którego chcemy dodać zaawansowaną funkcjonalność sieciową. Mowa tutaj zarówno o strumieniowaniu plików z lokalnych zasobów (np. macierz dyskowa NAS), jak i także z serwisów streamingowych takich, jak Tidal, czy Spotify. Streamery z rodziny ARIES posiadają oczywiście funkcjonalność Roon-ready, dzięki czemu mogą działać, jako roon endpoint.

Warto zaznaczyć, iż nasze streamery z serii ARIES posiadają funkcjonalność zgrywania płyt do zasobów na dysku twardym. Wystarczy w tym celu podłączyć odpowiedni (zewnętrzny, tj. z własną obudową) napęd CD/DVD poprzez port USB, aby korzystać z tej funkcji.

Urządzenia z „ARIES” w nazwie z łatwością poznamy patrząc na tylną ściankę – posiadają one szereg wyjść cyfrowych, a jednocześnie nie mają wyjść analogowych. Transporty cyfrowe ARIES posiadają także funkcjonalność WiFi z dopracowaną sekcją radiową. Dlatego też będą też doskonałym rozwiązaniem w przypadku, kiedy posiadamy już przetwornik cyfrowo-analogowy, a jednocześnie połączenie poprzez Ethernet (kablowe) jest problemem.

Seria VEGA

Jeżeli zaś nie mamy przetwornika cyfrowo-analogowego, bądź też posiadany przez nas model nas brzmieniowo nie zadowala, wtedy oczywistym wyborem będą urządzenia firmy AURALiC z rodziny VEGA. Seria ta to dedykowane przetworniki cyfrowo-analogowe z funkcjonalnością streamingu, których konstrukcja skupia się na zaoferowaniu najlepszej możliwej jakości dźwięku.

O ile funkcjonalność sieciowa nie jest tak rozbudowana, jak w przypadku urządzeń z serii ARIES czy ALTAIR, to wciąż mamy możliwość słuchania muzyki z serwisów takich, jak Tidal. A ponadto każde urządzenie z serii Vega posiada funkcjonalność Roon-ready, co oznacza, iż przetworniki te mogą pracować, jako roon endpoint.

Nasz flagowy przetwornik cyfrowo-analogowy, VEGA G2.1 posiada także najwyższej klasy przedwzmacniacz analogowy z wejściem liniowym i doskonała regulacją głośności. Dlatego będzie bardzo dobrym wyborem w przypadku, gdy będziemy chcieli zintegrować w systemie dodatkowe źródło analogowe.

Seria ALTAIR

Jeżeli nie posiadamy ani przetwornika cyfrowo-analogowego, ani streamera,
a jednocześnie zależy nam na integracji streamera posiadającego szeroki wachlarz funkcji sieciowych z przetwornikiem cyfrowo-analogowym – to urządzenia z serii ALTAIR będą optymalnym wyborem.

Przy projektowaniu tej urządzeń z serii ALTAIR przyświecała nam myśl, aby stworzyć urządzenia zawierające wszystko w jednej obudowie. Czyli streamer posiadający zarówno złącze Ethernet, jak również WiFi. Dodatkowo wyposażony w funkcje znaną z serii ARIES, czyli zgrywanie płyt CD (przy zastosowaniu zewnętrznego napędu).

Urządzenia z tej serii integrują także przetwornik cyfrowo-analogowy z pełnym kompletem wejść cyfrowych, w tym USB zapewniający znakomite brzmienie znane z serii VEGA.

Każdy model z rodziny ALTAIR oparty jest na naszej platformie Lightning DS. Umożliwia to sterowanie wieloma funkcjami z poziomu aplikacji dla urządzeń iOS. Ponadto mamy także certyfikację Roon-ready.

Produkty specjalne – LEO GX.1 oraz SIRIUS G2.1

AURALiC w ramach rozszerzenia systemów zbudowanych z naszych urządzeń z serii ARIES oraz VEGA proponuje dwa specjalizowane i całkowicie unikalne w swojej funkcjonalności urządzenia: zegar wzorcowy LEO GX.1 oraz procesor SIRIUS G2.1. Każde z tych urządzeń posiada bardzo konkretne i przemyślane przeznaczenie, a jednocześnie urządzenia te nie potrafią odtwarzać muzyki same w sobie – są przewidziane, jako element całego systemu.

LEO GX1. To zewnętrzny zegar wzorcowy zaprojektowany specjalnie w celu kompletnej eliminacji zakłóceń typu jitter. I jednocześnie może on współpracować wyłącznie z naszymi najwyższej klasy przetwornikami VEGA G2/G2.1, gdyż ze względu na unikalną konstrukcję nie jest kompatybilny z urządzeniami innych producentów.

Nasz specjalizowany zegar wzorcowy LEO GX.1 przewidziany jest, jako „ostatnie słowo” w zakresie poprawy już doskonałego brzmienia przetworników z serii VEGA G2/G2.1. Posiada on autorski układ generowania taktu zegara, który posiada stabilność na poziomie najlepszych na świecie generatorów opartych o atomowy układ odniesienia.

SIRIUS G2.1 z kolei to zaawansowany upsampler i procesor sygnału, który kompatybilny jest z przetwornikami innych producentów, jednakże rozwijający skrzydła przy połączeniu z innymi urządzeniami firmy AURALiC za pomocą złącza Lightning Link. Upsampler ten posiada kilka dodatkowych funkcji, takich jak osobne opóźnienie dla każdego z kanałów stereo oraz zaawansowany korektor parametryczny. Ten ostatni umożliwia dokładną korekcję akustyki pomieszczenia przy zachowaniu transparentności dla sygnału audio.

Urządzenia z desygnacjami GX, G1 oaz G2.1

Zapewne zauważyliście Państwo, iż w przypadku nazw naszych produktów kończą się one określeniami G1, GX.1 oraz G2.1. Nomenklatura ta ma na celu rozróżnienie poszczególnych poziomów jakościowych oraz zakresów kompatybilności pośród naszych urządzeń.

G1 – urządzenia posiadające to określenie w nazwie skupiają się na zapewnieniu doskonałego brzmienia oraz pozostałych cech użytkowych na wysokim poziomie przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny i znakomitego stosunku tejże ceny do całościowej jakości produktu.

G2.1 – są tu urządzenia bezkompromisowe, w których nacisk postawiono na optymalizację każdego elementu i zapewnienie najlepszego możliwego brzmienia bez względu na cenę. Te urządzenia mogą śmiało konkurować z dowolnymi produktami na rynku niezależnie od ceny. Posiadają wiele z naszych unikalnych innowacji a także drogie w implementacji rozwiązania, takie jak chociażby podwójna obudowa z wewnętrzną strukturą z miedzi dla zniwelowania wpływu zakłóceń zewnętrznych.

GX.1 – produkty te zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić kompatybilność z aktualnymi oraz przyszłymi urządzeniami niezależnie od posiadanego przez nich statusu G1 lub G2.1.

Różnica pomiędzy desygnacjami G2 oraz G2.1 polega na tym, że AURALiC wraz z biegiem czasu zawsze ulepsza swoje urządzenia, zarówno w kwestii brzmienia, jak i także patrząc przez pryzmat estetyki. Seria G2.1 jest wiec rozwinięciem serii G2 i posiada pewne ulepszenia a także nieco zmieniony design. Różnice nie są jednak fundamentalne i przykładowo nie dotyczą kompatybilności oraz funkcjonalności.

Podsumowując, decyzja pomiędzy poszczególnymi modelami w naszej ofercie to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniej funkcjonalności, ale także decyzji w zakresie osiągów sonicznych rozpatrywanych w skali absolutnej. Jednocześnie w zakresie danych linii produktowych staramy się ujednolicać funkcjonalność i przykładowo VEGA G1 będzie działać pod względem funkcji tak samo, jak VEGA G2.1. A jednocześnie to ostatnie urządzenie będzie już posiadać najwyższej klasy regulację głośności zrealizowaną na drabince rezystorowej, podczas gdy model VEGA G1 jest wyposażony we wciąć dobrą, lecz tańszą w zaimplementowaniu regulację głośności w domenie cyfrowej.