AURALiC i MQA

DRM („Digital Rights Management” – z ang. „cyfrowe zarządzanie prawami”) to system stworzony w celu scentralizowania kontroli rozpowszechniania muzyki za pomocą odpowiednich narzędzi sprzętowo-programowych. Pojawienie się muzyki odtwarzanej z plików było przyczyną tego, że pojawiła się także i potrzeba w branży muzycznej, aby w jakiś sposób kontrolować rozpowszechnianie plików, a także czerpać z takiej kontroli zyski w sytuacji, kiedy fizyczne nośniki zaczęły powoli oddawać pola cyfrowym odpowiednikom.

W przypadku każdego mechanizmu DRM za każdym razem (Apple, Microsoft, Sony) okazywało się, że nie spełnił on swojej roli, jako rozwiązanie. DRM z natury kreuje zamknięty system i schemat dystrybucji oparty na tantiemach. Jednocześnie zmusza klienta do zakupu konkretnych produktów, jeżeli chcą posłuchać muzyki w danym formacie. A przy tym zmusza też producentów do płacenia prowizji właścicielowi danego formatu cyfrowego jednocześnie zmuszając go również do oddania kontroli nad swoimi własnymi produktami.

AURALiC jest stanowczo przeciwny systemom tego typu. Naszym zdaniem, Klient powinien mieć możliwość zakupu każdego wybranego przez siebie produktu, aby móc słuchać swojej ulubionej muzyki w sposób jemu odpowiadający najbardziej.

Wielu członków społeczności audio zajmujących się odtwarzaniem muzyki na najwyższym poziomie sobie zdaje sprawę, że MQA (Master Quality Authenticated) jest technologią, która korzysta z konkretnego algorytmu przy nagrywaniu, przechowywaniu, strumieniowaniu, odbieraniu oraz odtwarzaniu pliku audio.

Odtwarzanie MQA w jego najwyższej rozdzielczości pociąga za sobą specjalne wymagania na każdym etapie zastrzeżonego łańcucha, który jest całkowicie kontrolowany przez MQA. MQA wymaga, aby realizator dźwięku w studio korzystał z zaakceptowanego przez MQA sprzętu i oprogramowania. A także, aby użytkownik końcowy korzystał z certyfikowanego oprogramowania, aby odtworzyć certyfikowany materiał. Podobnie – wymagane jest to, aby przykładowo certyfikowany przez MQA streamer był używany do przesyłania danych do przetwornika zaaprobowanego przez MQA.

Inaczej rzecz ujmując, każdy jeden element sprzętu i oprogramowania musi być certyfikowany przez MQA. Tyczy się to także tych urządzeń, które w żaden sposób nie przetwarzają i nie modyfikują sygnału. Jednoznacznie wskazuje to na fakt, iż MQA to mechanizm DRM. Ponieważ nie każdy producent tworzy urządzenia zaakceptowane przez MQA – ogranicza to wybór Klienta, jeżeli chce on usłyszeć w pełni zdekodowany plik muzyczny w formacie MQA.

Pomijając już to, że MQA wykazuje wszystkie klasyczne cechy mechanizmu DRM – to istnieje kilka bardzo istotnych przyczyn technicznych, które zdecydowanie trzeba wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim, standard MQA został stworzony przez rokiem 2014, kiedy ograniczenia przepustowości łącz internetowych mogły znacząco utrudnić strumieniowanie plików audio o wysokiej rozdzielczości. W efekcie, MQA kompresuje oraz eliminuje pewne elementy oryginalnego pliku tak, aby uprościć przesyłanie go przez Internet. Sprawia to jednocześnie, że MQA jest rozwiązaniem problemu, który dzisiaj już nie istnieje.

Ponieważ sposób kompresji MQA nieodwracalnie usuwa niektóre bity danych z oryginalnego pliku, jest zatem formatem de facto stratnym, bezpowrotnie naruszającym integralność całego pliku audio. I tak naprawdę nie dostarcza w rezultacie pliku, którego metodę kompresji oraz przechowywania można określić, jako bezstratną. Ze względu na to, uważamy w firmie AURALiC, iż MQA nie należy do tej części technicznych rozwiązań w branży audio, które oferują naprawdę najwyższą jakość. A jeżeli już o tej jakości mówimy, to MQA oferuje brzmienie nieznacznie lepsze, aniżeli plik FLAC o jakości CD i jest zasadniczo odpowiednikiem MP3 w formacie o wysokiej rozdzielczości.

Co jednak istotne, chcemy zapewnić naszym Klientom jak najszerszy wybór w zakresie odtwarzania każdego formatu audio, jaki tylko oni zechcą odtworzyć korzystając z naszych urządzeń.

Dlatego udostępniamy możliwość odtwarzania plików MQA, jednakże nie korzystamy z żadnego oficjalnego sposobu dekodowania, czy też renderowania plików MQA. Zespół inżynierów firmy AURALiC dokonał szczegółowej analizy oficjalnie dostępnych informacji na temat algorytmu MQA oraz jego technologii filtrowania. Jednocześnie posiadając do dyspozycji naszą potężną i autorską zarazem platformę Tesla – stworzyliśmy technologię odtwarzania symulującą stosowany w MQA filtr cyfrowy.

Ponadto, wszystkie odtwarzanie strumieniowe AURALiC posiadają funkcję „MQA Passtrough”. Sprawia ona, iż materiał MQA przekazywany jest do przetwornika w postaci „bit-perfect”, czyli jako integralny strumień danych bez żadnych modyfikacji, bez korzystania z naszej własnej technologii odtwarzania MQA. Wyboru tego użytkownik może dokonać w prosty sposób z menu urządzenia.

Reasumując, nie wspieramy oficjalnie MQA ze względu na to, iż jest to technologia typu DRM. Uważamy też, iż MQA nie jest ani ważnym, ani też potrzebnym rozwiązaniem. Jednocześnie, aby nasi Klienci mogli cieszyć się muzyką w taki sposób, w jaki chcą – udostępniamy nasze własne rozwiązania umożliwiające odtwarzanie plików MQA.