Facebook

VEGA – Digital Audio Processor

 

 

vega_web

VEGA jest owocem długotrwałej pracy w dziedzinie rozwoju sprzętu i oprogramowania. Przetwornik został zaprojektowany z myślą o systemach audio klasy hi-end nowej generacji ze wsparciem dla wszystkich istniejących formatów cyfrowych włącznie z nadchodzącym DSD128 o częstotliwości próbkowania 5.6448MHz, a także DXD (352.8kHz i 384kHz PCM). AURALiC wprowadził kilka najnowszych technologii w przetworniku VEGA:

 

 

AURALiC Sanctuary Audio Processor

 

Procesor audio Sanctuary, serce przetwornika VEGA, bazuje na wielordzeniowej architekturze ARM9 o mocy obliczeniowej 1000MIPS (MIPS określa liczbę milionów operacji wykonywanych w ciągu sekundy), co zapewnia idealne warunki dla obsługi wielokanałowego strumienia audio wysokiej rozdzielczości. AURALiC wprowadza także do DAC-a VEGA wejście USB drugiej generacji, ActiveUSB ™, oparte na dyskretnym czipie, który ma na za zadanie redukcję zakłóceń elektromagnetycznych z komputera. Za sprawą tych technologii, VEGA nie tylko obsługuje format DXD (352.8KS/s oraz 384KS/s PCM 32bit), ale też jest w stanie dekodować strumień DSD (2.8224MHz) i double DSD (5.6448MHz).

 

Flexible Filter Mode

 

Technologia Flexible Filter w konwerterze VEGA oferuje sześć wbudowanych trybów, z których każdy posiada kilka filtrów cyfrowych zoptymalizowanych pod kątem odtwarzanych częstotliwości próbkowania. Filtry te powstały w oparciu o subiektywne testy odsłuchowe przeprowadzone przez producenta oraz obiektywne dane pomiarowe. Wszystko po to, aby zoptymalizować wrażenia odsłuchowe dla różnych gatunków muzycznych i wszystkich dostępnych formatów cyfrowych. Więcej informacji o tej technologii można znaleźć w opracowaniu technicznym znajdującym się pod tym adresem: technical white paper.

 

Femto Master Clock

 

Femto Master Clock zapewnia konwerterowi i sekcji odpowiedzialnej za upsampling zegar najwyższej jakości o ekstremalnie niskim jitterze i niskim szumie fazowym. Aby to osiągnąć wykorzystano oscylator kwarcowy stosowany w technice lotniczej, zasilanie o ultra niskim szumie oraz kompensację temperatury w celu wygenerowania zegara głównego (master clock) o ekstremalnie niskim jitterze 82 femtosekund. Co ważne, szum fazowy który ma duży wpływ na jakość dźwięku, został dramatycznie obniżony do poziomu -168dBc/Hz. VEGA posiada trzy poziomy precyzji zegara, które użytkownik może regulować z poziomu menu. Najwyższej jakości tryb  ‚EXACT’ zapewnia referencyjny zegar.

 

Megahertz Upsampling

 

Algorytm Megahertz Upsampling upsampluje sygnał PCM do 32bitów i 1.5MHz. To nie tylko poprawia precyzję DAC-a, ale też tworzy nową częstotliwość Nyquista dla sygnału PCM, która jest dalej od górnej granicy spektrum audio. W rezultacie, nasi inżynierowie byli w stanie zaprojektować całkiem nowy obwód analogowy o większej przepustowości  i większej szybkości narastania. W porównaniu z poprzednim designem, nowy projekt jest bardziej przezroczysty dla sygnału audio z mniejszymi zniekształceniami i mniejszym szumem. Pozwala też ze zwykłych płyt CD (16/44) wydobyć więcej bogactwa.

 

AURALiC ORFEO Class-A Output Module

 

VEGA jest zasilana przez opatentowany moduł AURALiC ORFEO Class-A zainspirowany projektem obwodu analogowej konsoli Neve 8078 jako stopień wyjściowy.  Zasada działania tego modułu polega na wykorzystaniu wielu małych elementów sygnałowych z jak najlepszą charakterystyką liniową.

 

Pasmo przenoszenia
20 – 20KHz, +/- 0.1dB*

 

THD+N
<0.00015%, 20Hz-20KHz przy 0dBFS

 

Zakres dynamiczny
130dB, 20Hz-20KHz,

 

Dostępne wejścia cyfrowe
1*AES/EBU

2*Coaxial
1*Toslink
1*USB 2.0 buforowane przez technologię ActiveUSB™

 

Wyjścia analogowe
1*Zbalansowane XLR(impedancja wyjściowa 4.7ohm)

1*RCA(impedancja wyjściowa 50ohm)

 

Obsługiwane formaty cyfrowe
Wszystkie PCM od 44.1KS/s do 384KS/s w 32Bit**

DSD64( 2.8224MHz) i DSD128(5.6448MHz)***

 

Napięcie wyjściowe
4Vrms Max. z cyfrową regulacją poziomu głośności bez utraty dynamiki

 

Interfejs użytkownika
Pilot zdalnej obsługi AURALiC RC-1
Wyświetlacz OLED 512*64 pikseli

 

Pobór mocy
Standby: <2W
Sleep: <10W
Odtwarzanie:  15W max.

 

Wymiary
33cm x 23cm x 6.5cm (szer. x głęb. x wys.)

 

Waga
3.4kg

 

* Przetestowane z Flter Mode #1 dla wszystkich częstotliwości próbkowania
** 352.8KS/s i 384KS/s obsługiwane tylko po złączu USB
** 32bit obsługiwane tylko po złączu USB
*** Tylko protokół ‚DoP V1.1’ po złączu USB

 

HifiZone.pl | Recenzja AURALIC Vega

„Vega wypada bardzo dobrze. Sztandarowy przetwornik analogowy-cyfrowy firmy Auralic bardzo spójnie i od początku do końca realizuje swoją filozofię brzmienia. Co więcej, w niektórych systemach urządzenie to może wypaść spektakularnie, a jednocześnie nie wyobrażam sobie, aby w większości sytuacji nie wypadło po prostu, co najmniej, dobrze.”

Instrukcja: KLIKNIJ TUTAJ